sunnuntai 9. helmikuuta 2025

Fasaanit puutarhurin ilona

 
Meillä tepastelee fasaanit puutarhassa niin kesällä kuin talvellakin. Nämä värikkäät ukkofasaanit huomaa aina heti, tai kuulee. Niihin ja niiden puuhiin on jo niin tottunut, että niistä ei oikeastaan ole mitään harmia tai haittaa. Oikeastaan päin vastoin.

Fasaanit kasviryhmien suojassa...

Fasaanit on kyllä välillä hauskoja piiloutujia. Meidän puutarhassa on paljon kerroksellisia ja monilajisia kasviryhmiä, joihin fasaanit menevät suojaan. Tai voihan olla, että ne etsivät sieltä ruokaa, kuten pieniä selkärangattomia eläimiä tai siemeniä.

Tämä ukkofasaani on niin värikäs, että sen huomasi heti, kun se kurkisti kasvien välistä. Sininen kukka on tähtihyasintti eli Camassia.

Usein fasaanit ovat kasvillisuuden alla paikallaan ja ihan hiljaa, kuten alla olevassa kuvassa akkafasaani. Aina joskus, kun olen ollut oikein keskittynyt kitkemään tai tutkimaan jotain kukkaa, niin yhtäkkiä jostain läheltä ryntää fasaani ja joskus samalla kiekaisee. Ja joka kerta säikähdän, edelleen.


Fasaanit puutarhurin harmina vai ilona...

Fasaanit on sen verran isokokoisia, että ne välillä tekevät pientä tuhoa puutarhassa. Niiden kanssa onneksi oppii elämään niin, että eipä niistä ole enää harmia. 

Niillä, kuten pikkulinnuillakin, on tapana kylpeä kuivassa mullassa. Meillä multaa on yleensä näkyvissä kasvimaalla ja uusissa istutuksissa. Toissa kesänä ne innostuivat kylpemään uudessa rönsyansikoiden ryhmässä. Onneksi vain tämä yksi kohta riitti niille. Joten annoimme niiden kylpeä siinä, emmekä estäneet sitä.

Meillä on yleensä yksi kohta puutarhassa, jossa ne saavat rauhassa kylpeä. Muihin istutuksiin laitamme esteeksi kiviä tai kattotiilen paloja tms. Nimittäin pienet taimet kärsisivät heti fasaanien kylpypuuhista. 

Talvella keinun suojassa ja se viinikärhö...

Kirjoitin tänne vähän aikaa sitten siitä meidän viinikärhöstä, joka on ohjattu keinuun kasvamaan. Aiemmin harmina oli se, että talvisin fasaanit kulkivat keinun alle köynnöksen kohdasta. Tämäkin kuvan fasaani oli juuri kulkemassa siitä kohtaa. Harmi siinä oli se, että fasaanit katkoivat samalla kaikki köynnöksen versot, joka talvi.
Nykyään ei enää käy niin, koska laitamme verkon köynnöksen suojaksi. Fasaanit siis pääsevät edelleen keinun alle.
Lisää kuvia niistä Herra fasaanit sovussa pihakeinussa -postauksessa. Tämä kuva ei ole tältä talvelta, meillä kun maa on edellen lähes lumeton.

Fasaanit puutarhurin ilona...

Näistä fasaaneista on kyllä paljon iloa, kun pääsee seuraamaan niiden touhuja aika läheltä. Ne tuovat myös kivasti elämää, liikettä ja väriä puutarhaan. Ja fengshuin näkökulmasta fasaanit puutarhassa luovat runsautta, joten nämä meidän puutarhan fasaanit ovat erittäin pidettyjä ilon tuojia.


Puutarhaterveisin Sari


perjantai 7. helmikuuta 2025

Pihakuulumisia helmikuun alkupuolelta

 

Näin helmikuun alkupuolella meillä yläpiha on lähes lumeton. Joten tänään kävin hieman tutkimassa, mitä kasveille oikein kuuluu. Samalla katselin puiden ja pensaiden leikkaustarvetta näin ennakolta. Kuvan pieni jouluruusu näyttää hyvältä, vaikka se on kärsinyt viime kesien kuivuudesta. Kivasti sen ympärillä kasvaa paljon "nappikukan" taimia.

Lumikellot jo näkyvissä helmikuun alkupuolella...

Näistä olen niin onnellinen, sillä ne ovat lisääntyneet. Tämä on selvästikin niille hyvä paikka, joten niitä voisi ostaa tähän viereen vielä lisää. Kuva on valitettavasti hieman huono, kun oli niin hämärä hetki. Laitoin tämän nyt kuitenkin tänne, ikään kuin muistiin. 


Laukkaneilikat edelleen vihreitä...

Viime keväänä esikasvatetut vahvan punakukkaiset laukkaneilikat ovat siis edelleen näin vihreitä. Niitä olen vähän jännännyt, miten ne kestää tämän erikoisen talven. Tässä kohtaa pihaa on vielä lunta, sillä tuuli tuo tähän alapihan puolelle lunta aina enemmän.

Ihanat espanjanunikot myös vihreitä...

Herkän sirot espanjanunikot näyttää tältä, siis niiden lehdistö. Saa nähdä, miten ne lähtevät keväällä kasvuun. Toivottavasti oikein rehevinä, sillä tämä on tosi kaunis oransseine tuulessa keinuvine kukkineen. 
Emme leikanneet sen ja viereisten kasvien kukkavarsia, jotta ne pudottavaisivat siemenet maahan. Saa nähdä, ilmestyykö kesällä tähän kohtaan pieniä taimia.

Erikoisempi kuovinkukka helmikuussa...

Esikasvatin myös tämän kuovinkukan viime keväänä. Se oli minulle ihan uusi kasvi ja jännään nyt talvehtiiko se vai ei. Se ei ehtinyt kukkia viime vuonna, joten jos se talvehtii nyt, niin sen pitäisi kukkia kesällä. Saa nähdä, kuinka sen kanssa käy. 

Pensaiden ja puiden leikkaustarpeen silmäilyä...

Samalla kun tutkin näiden uusien perennojen tilannetta, silmäilin myös pensaita ja puita. Omenapuita aiomme leikata hieman keväällä ja tietysti kuun mukaan. Samoin vadelmien ja marjapensaiden leikkaaminen on tänä keväänä edessä. Nekin aioin leikata kuun mukaan, koska haluan niiden tuottavan runsaan marjasadon.

Syreenejä pitänee myös leikata, sillä niissä on jo niin vanhoja oksia. Ja kun tässä oikein muistelen, niin viime kesänä oli puhetta köynnöskuusaman alasleikkaamisesta. Se ehdottomasti täytyy tehdä kuun mukaan, jotta se kasvattaa runsaasti uusia kukkivia versoja.

Kaikki tällaiset leikkaamiset ajoitan siis kuun mukaan ja merkkaan ne omaan kalenteriin hyville leikkauspäiville. Siihen vaikuttaa toki kevään eteneminen, joten tarvittaessa siirrän homman seuraavalle kuukaudelle, hyville leikkauspäiville.

Tässä helmikuussa ehtii muuten vielä kylvää esikasvatukseen perennoja, pelargoneja, orvokkeja, chilejä yms. kuun mukaan, jos on nopea. Lisää kylvettäviä Helmikuun kylvöjä -postauksessa.
Itse aioin nyt viikonloppuna tutkia siemenvarastoani ja ehkäpä kylvän sieltä jotain.


Helmikuun puutarhatyöt kuun mukaan -postauksessa lisää, mitä näin helmikuussa voi jo tehdä. 
Ei mene kuin hujaus, niin on jo maaliskuu ja pensaiden sekä puiden leikkausaika. Joten siksi ennakoin ja suunnittelen leikkaamiset ajoissa etukäteen, niin ehtii tehdä kaikki hyvään aikaan ja mikään ei pääse unohtumaan 😊


Puutarhaterveisin Sari



keskiviikko 5. helmikuuta 2025

Siro viinikärhö keinuun ohjattuna

 
Tämä siro viinikärhö kasvaa meidän puutarhassa vanhaan keinuun ohjattuna. Sen kukat ovat niin super herkän kauniit ja hienon väriset. Mikä parasta, niin se on helppohoitoinen ja sitkeä köynnös. Isokukalliset kärhöt ovat sen sijaan vaateliaampia niin paikan kuin hoidonkin suhteen. Joten tämä on aivan ihana ja meille sopiva.


Viinikärhö keinuun ohjattuna...

Tämän viinikärhön kasvutapa on siro ja kevyt, joten sen uskalsi hyvin ohjata keinuun kasvamaan. Siitä ei tule liian voimakaskasvuista, mikä haittaisi keinumista. Toki vanhemmiten se on yhä isompi, mutta sitä voi silloin leikata, jos se kasvaa liian isoksi.

Viinikärhön versot ovat siis ohjattu keinun runkoa pitkin kasvamaan keinun yläosaan. Pihasuunnittelussa voikin käyttää köynnöksille muitakin tukirakennelmia, kuin vain tuttuja köynnössäleikköjä. Toki kannattaa suunnitella aina köynnökset paikan mukaan, sillä osa kasvaa todella isokokoisiksi ja osa vaatii tietynlaiset olosuhteet. Osa myös vaatii paljon hoitoa.


Viinikärhön kukkia pään yläpuolella...

On aivan sykähdyttävän ihanaa istuskella keinussa ja ihailla pään yläpuolella kukkivia viinikärhön versoja.  Tämä näkymä kuuluu niihin kesän tunnelmallisimpiin hetkiin.

Sirot pienet nuput ja kellomaiset kukat...

Viinikärhön nuput ovat kuin pienet vesipisarat, ja niin herkän kauniit. Nuppujen ja kukkien pitkät varret tuovat köynnökseen keveyttä. Viinikärhön kukat ovat kellomaiset ja kuulemma sopivat mitä parhaiten keijupuutarhaan 😊
Viinikärhö kukkii siis heinä-syyskuussa.

Fasaanien talvinen kulkureitti...

Meidän puutarhassa on fasaaneja ympäri vuoden ja ne ovat usein keinun alla talvisin. Jostain kumman syystä, ne kulkevat keinun alle juuri tästä viinikärhön versojen kohdasta. Sen takia aiempina vuosina kärhön versot menivät poikki alhaalta joka talvi. Nyt viime vuosina olemme laittaneet versojen alaosaan suojaksi verkon ja versot ovat säilyneet ehjinä.

Viinikärhön hoito-ohje...

Viinikärhö (Clematis viticella) viihtyy aurinkoisella ja puolivarjoisalla paikalla. Maan on hyvä olla tuoretta ja ravinteikasta. 
Meillä on kahtena viime kesänä ollut kahden kuukauden pituiset sateettomat jaksot ja emme ole silloin kastelleet tätä. Se on kestänyt hyvin kuivat jaksot, sillä olemme lisänneet multaan biohiiltä hieman. Jos olisimme kastelleet sitä, niin sen kasvu olisi rehevämpää.

Jos on tarvetta leikata tätä viinikärhöä, niin se kestää sen hyvin. Kestihän se senkin, että fasaanit katkoivat sen oksat joka talvi ja silti se kukki kesällä. Tosin versot olivat silloin matalammat.

Viinikärhö menestyy kasvuvyöhykkeillä I-IV(V). 
Sen sijaan jalostetut lajikkeet eli tarhaviinikärhöt ovat talvenarempia lajikkeesta riippuen. Niillä on myös isommat kukat ja osalla kukkien malli muistuttaa tuttuja isokukallisia loisto- eli jalokärhöjä.

Isokukalliset loistokärhöt patiokärhöinä...

Ehkä muistatkin ne meidän patiokärhöt aiemmilta kesiltä. Ne kasvavat isoissa ruukuissa, jotka siirrämme aina myöhään syksyllä kellariin talvisäilöön. Keväällä siirrämme ne sitten taas ulos. Näitäkin hoidamme tietysti kuun mukaan ajoittamalla kaikki hoitotoimet eli kaikki istuttamiset, leikkaamiset, lannoitukset, kastelut jne..
  • Vanha kärhö kukkii ruukussa eli se tummanpunakukkainen loistokärhö. Sen kanssa samassa ruukussa kasvaa kolmiokäenkaalit. 
  • Matala kärhö `Cezanne` ruukkuun -postauksessa on kuvia siitä meidän toisesta loistokärhöstä. Sen kukat ovat kauniin vaaleansiniset. Se pitääkin muistaa istuttaa keväällä isompaan ruukkuun.



Puutarhaterveisin Sari



sunnuntai 2. helmikuuta 2025

Metsä puutarhassa - omavaraisuus kotipihalla

 

Omassa puutarhassa oleva pieni metsä on oikea aarreaitta omavaraiselle. Siellä on siis kohta, jossa on puita, sillä metsä on vasta metsä, kun siellä kasvaa puita. Omakotitaloalueella puutarhan tai pihan metsä voi olla tosi pienikin tai koko tontti on täynnä isoja puita. Tai kuten tässä kuvassa, puutarhan kulmauksessa kasvaa vanha terijoensalava sammaloituneine runkoineen, sepelkyyhkyn pesä oksistossaan. 

Tämä kirjoitus kuuluu Suuntana omavaraisuus -yhteispostausten sarjaan, josta lisää jutun lopulla.

Isot puut ja metsä puutarhassa...

Isoksi kasvavia puita ei kannata vältellä pihoilla, sillä niistä on paljon hyötyä. Ja hyvin vähän haittaa. Toki ennen puun istuttamista, sen paikka kannattaa suunnitella huolellisesti, jotta sillä on edellytykset kasvaa isoksi. Eli ne pihasuunnittelun periaatteet auttaa paikan valinnassa.

Kuvassa on isojen puiden rykelmä keväällä. Kun niissä on lehdet, ne varjostavat ihanasti hellepäivinä. Silloin tässä puutarhassa on viileämpää ja ilma miellyttävämpää, mitä naapurin puuttomalla pihalla. Nämä puut myös vaimentavat tuulta ja antavat tuulisuojaa muutamalle hedelmäpuulle. Puut siis parantavat puutarhan pienilmastoa. 


Kukkivista isoista puista paljon hyötyä puutarhassa...

Erilaiset kukkivat puut tuovat kauneutta ja silmäniloa meille ihmisille. Se on tärkeää, sillä kaunis ympäristö vaikuttaa asukkaisiin monella positiivisella tavalla.
Sen lisäksi puiden kukissa käy paljon erilaisia pölyttäjiä ja hyönteisiä. Siksi tiiviisti rakennetulla omakotialueella kukkivien puiden suosiminen onkin erityisen tärkeää. 

Metsästä ruokaa ja suojaa puutarhan eläimille...

Metsän puista monet puutarhan eläimet saavat ruokaa, kuten ylemmän kuvan hevoskastanjasta pähkinöitä. Tai alemman kuvan käpyjä sembramännystä. Niitäkin esim. oravat syövät innokkaasti. Ja myös tutummista männyistä ja kuusista sekä pihlajista löytyy ravintoa puutarhan eläimille.

Puut antavat lisäksi suojaa ja pesäpaikkoja linnuille, oraville ja hyönteisille. Ja jos haluaa ripustaa linnunpönttöjä, niin on hyvä olla vanhoja puita, johon ne on helpompi ripustaa.

Puiden oksista polttopuuta...

Pienestäkin metsästä voi tuuli pudottaa oksia tai joskus sieltä kaadetaan puu. Niistä saa hyvää polttopuuta, kunhan ensin pilkkoo ja kuivattaa niitä. Puista voi myös ottaa alimpia oksia pois, kun haluaa tehdä pikkumetsään helppokulkuisen polun tai haluaa pitää kauniin näkymän avoimena. Nekin kerätään polttopuuksi.

Lehdistä tulee hyvää multaa...

Omakotitaloalueen pienestäkin metsästä tuuli kuljettaa puiden lehtiä muualle puutarhaan tai lehtiä tulee naapurin puista. Se ei haittaa lainkaan, kun haravoi häiritsevät lehdet kompostiin. Nimittäin lehdistä on helppo kompostoida hyvää multaa. Silloin ei tarvitse ostaa multaa, kun sitä muodostuu jatkuvasti omasta puutarhakompostista. Omavaraiselle kompostit ovatkin tosi tärkeitä. Kompostimulta nimittäin parantaa kasvimaan ja lavakaulusten mullan mikrobitoimintaa, jolloin kasvit voivat paremmin. 


#suuntanaomavaraisuus2025 -sarjan helmikuun yhteispostaukseen osallistuivat seuraavat blogit...

perjantai 31. tammikuuta 2025

Helmikuun puutarhatyöt - kuun mukaan

 
[Sarin puutarhakurssit - Puutarha Studio mainos] Moni odottaa jo malttamattomasti helmikuuta, jotta pääsee kylvö- ja istutuspuuhiin. Samoin teen itsekin, etenkin kun kuun vaihe on nyt moneen asiaan hyvä. Ei kylläkään ihan kaikkeen. Tämä puutarhatöiden ajoittaminen kuun mukaan on yksi vahva trendi, eikä ihme, sillä se helpottaa puuhia.

Ja jos et vielä tiedä, niin se on vanhaa perinnetietoa ympäri maailmaa. Kuun liikkeet on yksi luonnonrytmi ja siksi kuun mukaan ajoittaminen kuuluu osana luonnonmukaiseen puutarhanhoitoon.


Lehtevien pelargonien leikkaaminen...

Tällaiset lehtevät ja uuden kasvun aloittaneet pelargonit voi jo leikata helmikuussa. Samalla niistä saa pistokkaita. Jos haluaa isommat pistokkaat, niin silloin kannattaa odottaa versojen kasvavan lisää.
Itse en vielä ole leikannut ikkunalla säilytettyjä pelakuita, leikkaan ne ehkä ensi viikolla. Nyt on siis kasvava kuu, mikä on hyvä leikkaamiseen. Tältä jaksolta voi vielä valita tarkemmin parhaat päivät, jos haluaa pelargonin lähtevän vahvaan uuteen kasvuun tai kukkimaan runsaasti.
Tämä kuva on siis viime vuoden helmikuulta. Eka kuva on tältä vuodelta jännän punaisesta pelargonista. Kuvia siitä Pelargoni kukkii ikkunalla vielä marraskuussa -postauksessa.

Helmikuun kylvöt kuun mukaan...

Nyt voi siis kylvää pitkän esikasvatuksen chilejä, paprikaa, kesäkukkia ja köynnöksiä sekä tietysti myös perennoja. Niillekin voi valita vielä tarkemmin hyvät päivät. Erilaisten kasvien parhaat kylvöpäivät olen laittanut Kuun vaiheet ja puutarhanhoito -verkkokurssille. Ne on siis joka vuosi eri päivämäärät, jotka katsotaan kuukalenterista. Verkkokurssille ne on koottu listaksi helpottamaan omien kylvöjen ja esikasvatuksen suunnittelua.
Kuva on viime keväältä niistä laukkaneilikoista.

Vältä omenapuiden vesiversot - leikkaus kuun mukaan...

Osa haluaa leikata omenapuut jo näin helmikuussa. Omenapuut on helpointa leikata lehdettömänä eli keväällä. Jos ne leikkaa kuun mukaan väärään aikaan, puu alkaa kasvattaa voimakkaasti vesiversoja eli runsaasti suoraan ylöspäin kasvavia versoja, kuten kuvassa. Ne pitää poistaa eli kuun mukaan väärään aikaan leikkaaminen lisää leikkaustarvetta. Oikealla leikkausajalla on siis iso merkitys!
Jos omenapuut leikkaa keväällä kuun mukaan hyvänä ajankohtana, ne eivät tee vesiversoja juuri lainkaan. Toki liian raju leikkaaminen voi aiheuttaa vesiversoja, mutta se myös pilaa puun muodon. Omenapuita ei siis koskaan kannata leikata rajusti. Silloin niistä tulee ruman mallisia ja sato usein menettää moneksi vuodeksi.
Jos kiinnostaa, niin omenapuiden ja hedelmäpuiden parhaat leikkausajat löydät verkkokurssilta.

Helmikuun puutarhatyöt kurssin Viikkolistauksessa...

Mitä muita puutarhatöitä tehdään helmikuussa, kuun mukaan hyvinä päivinä, on aina kunkin viikon puutarhatöiden Viikkolistauksessa Kuun vaiheet ja puutarhanhoito -verkkokurssilla. Siitä voi sunnuntaina tarkistaa, mitä puutarhan hoitoon liittyvää on hyvä tehdä seuraavalla viikolla. Tärkeimpien hoitotoimien päivämäärät löytyvät kurssimateriaaleista eli Viikkolistaus muistuttaa, ettei epähuomiossa unohda viikon hoitotoimia, oikeaan aikaan.
Kuun vaiheet ja puutarhanhoito -verkkokurssi on siis yritykseni Puutarha Studion. Se löytyy www.sarinpuutarhakurssit.fi -verkkokurssialustalta.



Puutarhaterveisin Sari


keskiviikko 29. tammikuuta 2025

Ukonhattu - ei lasten leikkipaikan luo

 
Ukonhattu on upea ja helppohoitoinen perinneperenna. Meidän puutarhassa sitä on kahdenlaista. Sen sijoittamisessa on tärkeää muistaa, että sitä ei kannata laittaa lasten leikkipaikan viereen tai edes lähistölle. Muuten se on aivan loistava kasvi esimerkiksi tällaiseen kerrokselliseen kasviryhmään.

Olisikin kiva kuulla, kasvaako tätä enää kenenkään pihalla? Vai onko tämä jo häviämässä pihoilta.

Aitoukonhattu helppo perinnekasvi...

Tummansinikukkaista aitoukonhattua näkee usein vanhoilla pihoilla ja se onkin sitkeä perinnekasvi. Eli aika vaatimaton kasvupaikan suhteen ja pärjää jopa ilman hoitoa. Sillä on vahva juuristo, joten se leviää vähitellen isommaksi alueeksi.

Tässä kuvassa se kasvaa kerroksellisen kasviryhmän keskiosassa, jolloin sen ympärillä on muita kasveja estämässä lapsia ulottumasta siihen. 
Sen kukat on kyllä aika vaaleat. Tajusin sen vasta nyt, kun kirjoitin tätä postausta. Onko teillä muilla tummemmat kukat ukonhatuissa?


Aitoukonhatun kukat ovat yleensä pitkin verson latvaa. Sen sijaan tarhaukonhatulla ja kirjoukonhatulla kukkaterttu on haaroittunut. Ne kukkivat samaan aikaan syysleimujen kanssa eli heinä-elokuun tietämillä.

Erikoisen malliset kukat... 

Ukonhattujen kukan muoto on erikoinen, ikään kuin kypärän mallinen. Siitä näkee usein sanottavan, että sen kukat kelpaavat etupäässä kimalaisille, kukkien muodon takia.

Kirjoukonhattu myös perinnekasvi...

Tätä sinivalkokirjavaa kirjoukonhattua näkee myös usein vanhoilla pihoilla. Kuvasta hyvin huomaa, miten sen kukkaterttu on haaroittunut. Sen kukan tummansininen sävy on sama kuin tavallisilla ukonhatuilla.
Meidän pihalle nämä kummatkin ukonhatut on saatu muistaakseni mummolasta.  Ne kasvavat nykyään tässä samassa ryhmässä vierekkäin.

Ukonhatut vaarallisen myrkyllisiä syötynä...

Syy, miksi ukonhattuja ei kannata laittaa lasten leikkipaikan viereen tai lähelle, on niiden myrkyllisyys. Koko kasvi eli sen kaikki osat ovat syötynä vaarallisen myrkyllisiä.
Näin myrkyllisiä kasveja meillä on onneksi vähän puutarhan koristekasveissa. 
Muita vaarallisen myrkyllisiä kasveja näet Todella myrkylliset kasvit -postauksessa.

Ukonhatun hoito-ohjeet...

Ukonhatut viihtyvät auringosta puolivarjoon, kun maa on tuoretta tai kosteaa. Liian kuivalla tai kuumalla paikalla niihin tulee herkästi kirvoja. Kun maa on ravinteikasta, niin ne kasvavat rehevästi.
Oikeanlaisella paikalla ukonhattuja ei siis tarvitse hoitaa sen kummemmin.

Lisää perinnekasveista eli maatiaiskasveista...

Perinnekasvit ovat ihanan helppoja, joten meidän vanhassa puutarhassa niitä on paljon. 


Puutarhaterveisin Sari




sunnuntai 26. tammikuuta 2025

Mitä kuuluu jouluruusuille tammikuussa

Tässä kuvia, mitä jouluruusuille kuuluu nyt tammikuussa. Nämä kummatkin on joululta ja ovat tietysti sisällä, vaikka ulkona lämpötila on plussalla. Se isokokoinen vanha jouluruusu kukkii edelleen ja viimeiset nuput on vielä avautumatta. Jouluruusut ovat siis pitkäikäisiä.


Vanha isokokoinen jouluruusu tammikuussa...

Melkein kaikki tämän vanhan isokokoisen jouluruusun kukat ovat jo muuttuneet vihreiksi. Näin niille käy aina, kun kukat vanhenevat. Vaaleanvihreinäkin ne ovat minusta tosi kauniita. Sillä on vielä muutama nuppu avautumatta eli se on kukkinut tosi pitkään, ainakin jo puolitoista kuukautta.


Näet siitä kuvia joululta, kun sen kukkavarretkin olivat vielä lyhyemmät Vanha jouluruusu kukkii -postauksesta.

Pieni valkokukallinen jouluruusu...

Itse asiassa tämä oli jouluna muhkea runsaine lehtineen ja kukkineen, mutta nyt se näyttää tältä. Nämä perinteiset joulun ajan valkokukalliset jouluruusut on paljon matalampia ja pienikasvuisempi, mitä punakukalliset jouluruusut. Kuvan oikeassa reunassa on se vanha isokokoinen jouluruusu, jonka kukat ovat punertavat. Näillä on siis iso kokoero.

Tästä valkoisesta näet kuvia joululta Kaunis valkoinen jouluruusu -postauksesta.

Sillä on enää yksi vanha tummanvihreä lehti jäljellä, sillä muut ovat jo lakastuneet. Onneksi se tekee jo kovasti uusia lehtiä, jotka on vielä aika vaaleita. Sillä on siis kaikki hyvin 😊

Vanhat lehdet ja kukat lakastuvat...

Jouluruusuilla on ihan normaalia, että kukkimisen jälkeen vanhat lehdet alkavat lakastua. Samaan aikaan se kasvattaa uusia lehtiä.
Tämän muutamaan kukkaan on alkanut kasvaa siemenkodat ja ne kukat eivät ole alkaneet lakastua. Ne ovat siis täysin vihreitä. Mietin tässä, että poistaisiko ne vai jättäisikö. Jätin ne nyt vielä toistaiseksi.

Jouluruusuille sama hoito kuun mukaan...

Näille jouluruusuille on samat hoitotoimet, vaikka ne ovat niin erikokoisia ja vähän eri kasvuvaiheessa. Eli kastelen niitä tarkasti kuun mukaan Kastelupäivinä. Mitä vähemmän niillä on lehtiä, sitä varovaisemmin niitä kastellaan.
Leikkaan yleensä lakastuneet kukat ja lehdet pois, vasta kun ne ovat täysin lakastuneet. Kaikki istuttamiset, ruukun vaihdot, leikkaamiset, lannoitukset yms. teen siis kuun mukaan parhaina päivinä. 

Kummatkin jouluruusut ovat talven viileähkön huoneen ikkunalla tähtijasmiinin, joka on terassikukka, sekä  tuoksuköynnöksen kanssa. 

Jouluruusu on monivuotinen perenna, jonka voi istuttaa pihalle hyvään paikkaan. Lisää ohjeita löydät Jouluruusun säilyttäminen ja hoito -postauksesta.


Puutarhaterveisin Sari




perjantai 24. tammikuuta 2025

Puutarhaan lisää perhosia ja pörriäisiä

 
Tänä vuonna haluan puutarhaan lisää perhosia ja pörriäisiä. Joten olenkin jo tehnyt itselleni listaa, mitä aion tehdä auttaakseni niitä. Meillä on paljon pörriäisiä ja yleensä myös perhosiakin, mutta toissa kesänä perhosia ei näkynyt juuri lainkaan. Joten nyt varmistan, etten itse vain ole vähentämässä niitä.

Lisää omassa puutarhassa viihtyviä perhoskukkia...

Aion siis taas lisätä meidän puutarhaan parhaita perhoskasveja. Koska olen hortonomi, niin ymmärrän valita juuri niitä perhoskasveja, jotka varmasti viihtyvät paikassa, johon ne istutetaan.
Siten ne saa rehevään kasvuun ja runsaaseen kukintaan. Eli perhosille on tulossa paljon kukkia.
Hankin jo punahatun sekä anisiison siemeniä ja muutaman muunkin.

Kukkarunsaus tuo lisää perhosia...

Kun kukkia on paljon, siis oikein runsaasti, se houkuttaa paikalle myös enemmän perhosia, jopa näitä erikoisempia. Eli mitä enemmän hyviä perhoskukkia, sitä enemmän perhosia ja pörriäisiä.
Kuvassa on iso matarakiitäjä syysleimun kukassa.

Tietyt kukat lisää pörriäisiä...

Osa perhoskasveista on hyviä myös pörriäisille. Sitten on niitä kukkia, joissa näkee yleensä vain pörriäisiä, kuten tämä kurjenpolvi. Koska eri pörriäiset käyvät hieman erilaisissa kukissa, on hyvä olla monilajisia kasviryhmiä. Joten lisään taas niitä tai oikeammin laajennan vanhoja kasviryhmiä taas hieman. 

Mikä muu tuo lisää perhosia ja pörriäisiä...

Perhosten toukille on hyvä olla ravintokasveja, jotta perhoset pääsevät lisääntymään. Tämä on nyt yksi asia listallani, mitä pitää parantaa meidän pihapiirissämme. Samoin pölyttäjien pesimis- ja talvehtimispaikoista pitänee muistuttaa muita, jotta kaikki varmasti jättävät ne rauhaan. Ne nimittäin voi huomaamattaan tuhota.
Kuvassa on valkovihreän kaalin lehdellä vihreä toukka, ehkä naurisperhosen toukka. Se sai jäädä lehdelleen😊

Huomioi myös perhostoukat ja perhosten talvehtiminen...

Selvitin näitä ensin meidän omaan puutarhaan perhoskadon jälkeen. Innostuin aiheesta niin paljon, että päätin laittaa tietoa verkkokurssillekin muille avuksi.

Tämä on tosi tärkeä aihe! Kurssilla on nyt eri perhosten talvehtimiseen ja toukkien ravintokasveihin sekä pörriäisten pesimiseen uutta tietoa. Näet lisää verkkokurssista:   Kukkapenkki perhosille ja pörriäisille.
Kukkapenkki perhosille ja pörriäisille on yritykseni Puutarha Studion. Se löytyy www.sarinpuutarhakurssit.fi -verkkokurssialustalta.

Vaikka kurssin nimessä on kukkapenkki, niin kurssin materiaaleissa on myös puita, pensaita ja muitakin kasveja. Siellä oppii siis suunnittelemaan monilajisen ja kerroksellinen kasviryhmän, perhos- ja pörriäiskasveilla.


Puutarhaterveisin Sari


keskiviikko 22. tammikuuta 2025

Tuoksuköynnös helppo vai vaikea huonekasvina

 
Tuoksuköynnös on upea tuoksuva huonekasvi, jota usein pidetään vaikeahoitoisena. Mutta onko se helppo vai vaikea, riippuu tietysti asunnon olosuhteista ja sen hoitajasta. Tässä kuvassa tuoksuköynnökseni oli juuri myymälästä tuotuna eli se usein myydään runsaasti kukkivana. Ja niin ihanan vahvasti tuoksuvana.


Uusi tuoksuköynnös ja sen tuoksuvat kukat...

Se kukki siis näin runsaasti ihan uutena toissa vuoden toukokuussa. Olin jo vuosia haaveillut tuoksuköynnöksen hankkimisesta, mutta arvelin sen olevan hieman liian haastava kotiini. Sitten kuitenkin päätin kokeilla, koska se oli niin upean näköinen. Sen kukissa oli todella vahva tuoksu ja mitä enemmän kukkia, sitä enemmän tuoksua😊

Tuoksuköynnös kukki uudelleen...

Vuoden kuluttua eli viime kesänä se kukki uudelleen parilla kukkatertulla. Jos olisin saanut sen isompaan tukikehikkoon tai ohjattua seinälle, niin se olisi varmasti kukkinut runsaammin. Suorastaan hieman yllätyin, miten helppo se oli saada kukkimaan uudelleen.

Ruukunvaihto ja leikkaaminen...

Ennen kukintaa eli viime vuoden helmikuussa vaihdoin tälle tuoksuköynnökselleni hieman isomman ruukun. Samalla leikkasin sen versoja lyhemmiksi, koska minulla oli sille vain ahdas paikka ja sen versot alkoivat olla liikaa tiellä. Tässä kuvassa se on jo leikattu ja uudessa ruukussaan.

Se oli siis kasvattanut lähes metrin pituiset versot, jotka lyhensin reippaasti, ennen kevään uutta versojen kasvua. Ennakoin siis hieman. Tässä kuvassa se on vielä leikkaamatta.

Tuoksuköynnös ja sen hoito - helppo vai vaikea...

Tuoksuköynnös on helppo ja pitkäikäinen huonekasvi, mutta kukkiakseen vaatii lepojakson. Se viihtyy hyvin valoisalla paikalla, mutta ei kestä suoraa kuumaa auringonpaistetta. Tavallinen huoneenlämpö on sille hyvä.
Sitä kastellaan säännöllisesti niin, että mullanpinta kuivahtaa vain kevyesti. Kesäaikaan ja kukkivana sitä voi joutua kastelemaan usein, mutta silloinkin mullanpinta saa kuivahtaa hieman ennen kastelua.
Kun se kasvattaa versoja, sitä lannoitetaan. Rakastaa kosteaa huoneilmaa eli pitää sumuttelusta.

Lepojaksolla eli talvella huoneen lämpötila on hyvä olla 16-18 astetta, eli hieman viileämpi. Silloin sitä ei lannoiteta ja kastellaan hieman vähemmän.
Se viihtyy yllättävän pienessä ruukussa. Keväällä noin kahden vuoden välein ruukun voi vaihtaa vain vähän isompaan. Samalla tuoksuköynnöksen versoja voi leikata lyhemmiksi, jos siihen on tarvetta.

Olisi tosi kiva kuulla kokemuksianne tästä tuoksuköynnöksestä? 
Eli onko se teistä helppo vai vaikea huonekasvina?


Huonekasvin hoito kuun mukaan...

Olen siis kastellut tätä tuoksuköynnöstä kuun mukaan Kastelupäivinä, joita on noin kerran viikossa. Sen lisäksi sitä on täytynyt kastella myös muina päivinä, paitsi Älä kastele -päivinä. Te, jotka olette huonekasvien verkkokurssilla, olettekin huomanneet ne viikkolistauksen Välikastelupäivät, jolloin siis kastelen tätä.

Vaihdoin ruukun ja mullan tälle tietysti kuun mukaan eli kasvavalla kuulla. Valitsen aina kasvavalta kuulta parhaat päivät, koska niissä näyttää olevan oma taikansa kasvin hyvään kasvuun lähtöön ja kukintaan. 

Kasvien hoitotoimien ajoittaminen kuun mukaan on vanhaa perinnetietoa ympäri maailman. Se pätee edelleen, koska se on yksi luonnon rytmeistä. Ja se on myös osa luonnonmukaista puutarhanhoitoa.


Puutarhaterveisin Sari


Ps. Parhaillaan tuoksuköynnös on lepojaksolla viileän huoneen ikkunalla. Se on siis kauniin lehtevä ja ei vielä ole aloittanut uusien versojen kasvua.

sunnuntai 19. tammikuuta 2025

Siementen kylvöt kuun mukaan - oikeaan aikaan

 
Kaikki siementen kylvöt on hyvä tehdä kuun mukaan. Silloin saa esikasvatukset ajoitettua parhaiten eli juuri oikeaan aikaan. Nyt parhaillaan ei ole hyvä aika kylvöihin eikä pikkutaimien koulintaan, koska on vähenevä kuu ja se on väärä siihen puuhaan. 

Kylvin jo jokin aika sitten kuukausimansikan ja rimpsureunaiset orvokit, mitkä ovat jo pienellä taimella. Seuraavien kylvöjen hyvä ajankohta kuun mukaan on vasta tammikuun ihan lopulla.

Kylvöt, koulimiset ja istuttamiset kuun mukaan...

Itse olen ajoittanut jo vuosia siementen kylvöt, pikkutaimien koulimiset omiin ruukkuihinsa ja taimien istuttamiset tarkasti kuun mukaan oikeaan aikaan. Olen huomannut, että siten onnistuu paremmin ja lopputulos on toivotunlainen eli hyvä sato tai runsas kukinta.

Kuun mukaan esikasvatuspuuhien ajoittaminen luo kivan rytmin niihin, mikä tuo selkeyttä puutarhatöihin. Silloin ne tuntuvat kevyeltä ja niitä tulee tehtyä tasaisesti vähän kerrallaan, jolloin niihin myös löytyy varmimmin aikaa. Tämä pätee myös muiden puutarhatöiden ajoittamiseen.

Jos et vielä tiedä, niin kuun mukaan ajoittaminen on osa luonnonmukaista puutarhanhoitoa ympäri maailmaa. Se on vanhaa perinnetietoa, mikä on edelleen täysin toimivaa.

Kuvassa on hajakylvö eli pienet siemenet on kylvetty tähän rasiaan ja ne on lähteneet hyvään kasvuun. Seuraavaksi pikkutaimet koulitaan omiin pieniin ruukkuihinsa, kun kuun mukaan on siihen hyvä päivä.

Pelargonin siementen kylvöt ajoissa...

Kuun mukaan ajoittamisen lisäksi siemenet kylvetään esikasvatukseen aina kunkin kasvin oikeaan aikaan. Esimerkiksi pelargoni vaatii pitkän esikasvatusajan, jos haluaa sen kukkivan jo kesäkuussa.
Sen takia pelargonin siemenet kylvetään jo tammi-helmikuussa. 
Eli huomioidaan kuu ja kasvilajin kylvöaika.

Esikasvatukset oikeaan aikaan...

Eri kasvit kasvavat siis eri nopeudella. On kasveja, joiden siemenet itävät nopeasti ja taimet lähtevät heti vauhdikkaaseen kasvuun, kuten esimerkiksi kehäkukka. Sen takia sitä ei tarvitse esikasvattaa, vaan se kylvetään toukokuussa suoraan ulos maahan.

Joidenkin kasvien esikasvatus aloitetaan siis tammikuussa, osan helmikuussa. Iso osa esikasvatettavia kylvetään maalis-huhtikuussa sisälle, riippuen kasvatuspaikasta ja missä päin Suomea piha sijaitsee.

Yrtti-iison aion kylvää esikasvatukseen sisälle huhtikuussa, jotta se pihalle istutettuna aloittaa kukkimaan aikaisemmin. Esikasvatus siis aikaistaa kukintaa.

Jos tuntuu hankalalta ottaa huomioon kuun mukaan ajoitus ja kasvin oikea kylvöaika, niin olen tehnyt kylvöpuuhia helpottamaan kylvölistat. Niissä huomioidaan kummatkin ja päiviä löytyy niin Etelä- kuin Pohjois-Suomeen.

Listat löytyvät Kuun vaiheet ja puutarhanhoito -verkkokurssilta, joka on yritykseni Puutarha Studion. Kurssilla oppii myös puutarhanhoidon ajoittamisen rytmin, mikä tuo selkeyttä esikasvatuspuuhiin ja omaan ajankäyttöön. Siis helpottaa puutarhanhoitoa. 

Kurssi löytyy www.sarinpuutarhakurssit.fi -verkkokurssialustalta.



Lisää vinkkejä siementen kylvöstä ja kasvatuksesta...



Puutarhaterveisin Sari