sunnuntai 5. huhtikuuta 2026

Mansikkamaasta perunamaa - omavaraisuus kotipihalla

 Vanha mansikkamaa kaipaa uudistusta.
 Tämän kevään pihaprojektina meillä on muuttaa vanha mansikkamaa perunamaaksi - samalla lisäämme pihan omavaraisuutta. Jo viime kesänä pohdimme mansikkamaan kohtaloa ja nyt päätimme tehdä siitä perunamaan. Miksi näin, siitä lisää tekstissä. Muuta puuhaa tähän aikaan puutarhassa on vielä marjapensaiden leikkaaminen. Sen teen tietysti kuun mukaan, kuten myös mansikkamaan muuttamisen perunamaaksi.

Tämä kirjoitus kuuluu Suuntana omavaraisuus -yhteispostausten sarjaan, josta lisää jutun lopulla.


Mansikan laadukkaat taimet istutettiin vuosia sitten...

Meidän mansikkamaa kunnostettiin ladatulla biohiilellä ennen taimien istuttamista. Taimina meillä oli laadukkaita ns. varmennettuja taimia, joissa ei ole mansikan tauteja eikä tuholaisia. Siitä lisää Mansikan taimien istuttaminen biohiilimultaan -postauksessa.
Laadukkaat mansikan taimet istutettiin biohiilimultaan.

Touko-kesäkuun pitkä sateeton jakso...

Viime kesien pitkät sateettomat jaksot ovat koetelleet mansikkamaata, koska meillä ei ole mahdollisuutta kastella sitä. Erityisesti touko-kesäkuun kuivuus, jolloin mansikka kasvaa ja kukkii, heikensi kasvustoja pahasti.
Kuvasta näkee hyvin, miten mansikkamaalla kasvu on hyvin heikkoa, kuivuuden takia.
Lisäksi mansikkakasvustot alkoivat olla jo yli-ikäisiä tuottamaan satoa.

Mansikka tuottaa hyvän sadon tietyn ajan...

Mansikkalajikkeet tuottavat hyvän sadon yleensä vain 3-5 vuotta. Niillä on paljon erilaisia tauteja ja tuhohyönteisiä. On myös toki mansikkalajikkeita, joihin ei niin herkästi tietyt taudit iske.
Meillä siis mansikkasadon romahdutti monena peräkkäisenä kesänä ollut kuukauden pituiset sateettomat jaksot eli maan kuivuminen. 
Isoja makeita mansikoita on helppo kasvattaa, kun uudistaa mansikkapaikan 3-5 vuoden välein.

Kuukausimansikka leviää rönsyillä ja siemenillä...

Mansikkamaa alkoi näyttää sitten tältä 😊 Sen valtasi kuukausimansikat rönsyillään ja siementaimillaan. Olimme istuttaneet niitä kuivuneiden mansikan taimien tilalle. 
Valkoinen ja punainen kuukausimansikka on kasvanut isoksi maanpeitekasvialueeksi.
Valkoinen kuukausimansikka tuotti kyllä paljon pieniä mansikoita vielä syyskuussakin. Olin nimittäin joskus esikasvattanut siemenistä kuukausimansikan taimet, joissa osaan tuli punaisia ja osaan valkoisia pieniä mansikoita.
Tämän postauksen ensimmäisessä kuvassa näkyy kuukausimansikoita tavallisten mansikoiden seassa, kun katsoo tarkkaan. 

Miksi mansikkamaa kannattaa vaihtaa perunamaaksi?

Vanhaan mansikkamaahan ei kannata istuttaa uusia taimia. Syitä mansikkamaan vaihtamiseen on useita:
  • mansikan kasvatus on väsyttänyt maata
  • taudit ja tuholaiset säilyvät maassa
  • satotaso heikkenee vuosi vuodelta
  • viljelykierto parantaa maan kasvukuntoa
Kevään aikana aiomme siis hävittää mansikkamaan ja tehdä siitä perunamaan. Maa siinä on erittäin hyvää, koska siinä on biohiiltä. Eli ei tarvitse tehdä muuta kuin poistaa mansikat ja lisätä maahan puutarhakompostia, jota kyllä riittää isompaankin pihaprojektiin. Ehkä teen siitä ihan oman postauksen.

Peruna sopii hyvin viljelykiertoon, koska se on kasvutavaltaan erilainen ja peittää lehdillään maanpinnan tehokkaasti. Siten se auttaa maata palautumaan. Perunat istutetaan siihen sitten myöhemmin keväällä, kun maa on lämmennyt, kuun mukaan perunanistutuspäivänä. Hyvä ja kuohkea biohiilimulta antaa niille siinä hyvät kasvuolosuhteet.


Näin vanhasta mansikkamaasta saa helposti uuden, satoa tuottavan perunamaan – ja samalla pihasta tulee entistä omavaraisempi ja tuottavampi.

#suuntanaomavaraisuus2026 -sarjan huhtikuun yhteispostaukseen osallistuivat seuraavat blogit...



Kasvuvyöhyke 2

Evil Dressmaker http://www.evildressmaker.com/?p=20244





Puutarhaterveisin Sari



2 kommenttia:

  1. Olen vuosia yrittänyt kasvattaa mansikkaa. Aina siinä menee jokin pieleen! Jos ei muuta, niin rastaat syövät. Nyt on vain pieni lavaa kuukausimansikkaa. 2 kilometrin päässä on mansikkatila ja kannatan sitä nykyään ostamalla mansikat sieltä.😁

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mansikan kasvatus vaatii pientä perehtymistä ja vuosittaista hoivaa. Paljon helpommalla pääsee, kun ostaa mansikat ammattiviljelijältä :)
      Mekin aiotaan jättää kuukausimansikkaa jonkin verran, koska se on helppo ja tuottaa satoa joka vuosi, oli sää millainen tahansa. Ja ainakaan meillä rastaat eivät niistä ole kiinnostuneet... taitavat mansikat olla niille liian pieniä :)

      Poista