sunnuntai 16. elokuuta 2026

Vähemmän kitkemistä ja rikkaruohoja pihasuunnittelun kikoilla

 
[Sarin puutarhakurssit - Puutarha Studio mainos] Jos haluat vähentää kitkemistä ja minimoida rikkaruohot, niin sinun kannattaa hyödyntää pihasuunnittelun muutamat kikat, joilla luodaan helppohoitoisempi piha. Itse olen tehnyt niin omallakin pihalla, joka on siis kymmeniä vuosia vanha. Eli ne voi ottaa huomioon myös vanhaa pihaa parannettaessa ja tietysti ihan uudenkin pihan suunnittelussa. Tässä nyt niistä muutama tärkein.


Sepelipiha vai betonikiveys - mikä on helpoin?

Kun pihasuunnittelussa valitaan autopihan ja pihapolkujen pintamateriaali, niin usein otetaan huomioon sen helppohoitoisuus. Se tarkoittaa esimerkiksi, miten siihen tulee rikkaruohoja, onko ne helppo kitkeä, kuinka usein pintaa pitää harjata tai haravoida ja pitääkö keväällä hiekoitushiekat poistaa siitä.

Sepelipiha, joka on siis mursketta, alkaa kasvaa rikkaruohoja. Alla kuva sepelipihasta, joka on tehty toissa vuonna ja siitä ei vielä kertaakaan ole poistettu rikkoja. Niiden poistaminen voi olla raskasta karkeasta murskeesta. 
Murske- eli sorapihassa kasvaa paljon rikkaruohoja ja sammalta.

Meillä on iso autopiha päällystetty kivituhkalla. Itse pidän siitä ja minusta siitä on helppo harata rikkaruohot pois, kuten näytän instagramin videossa.

Betonikiveys, riippuen kuinka hyvin se on tehty ja saumojen leveydestä, alkaa myös kasvaa rikkaruohoja. Mutta se tapahtuu yleensä hitaammin. Kuvan kiveys on yli 10 vuotta vanha ja varjoisalla paikalla kivien saumoissa kasvaa jo rikkoja. Ja jos nyt mietit asfalttia, niin varjossa siihenkin alkaa kasvaa sammalta ja myöhemmin sammalkohtiin heinää ja muita kasveja.
Harmaiden betonikivien väleihin on kasvanut rikkaruohoja, joita on hankala kitkeä.
Eli betonikiveykset on helpoimpia kitkemisen kannalta, koska rikkaruohoja kasvaa niihin vähemmän. Ja varsinkin jos kiveysten pinta-alan pitää käytännöllisen kokoisena.


Kasviryhmät, joissa vähän kitkettävää...

Vähiten rikkaruohoja on isoissa monilajisissa kasviryhmissä, joita siis suosin niin meidän omassa puutarhassa kuin asiakkaille tekemissäni pihasuunnitelmissa. Oleellista on tietysti valita niihin kasveja, joiden sekaan yleensä ei kasva uusia rikkaruohoja.

Kasvivalinta vaikuttaa siis todella paljon siihen, onko kohdassa tulevaisuudessa vähän vai paljon kitkettävää. Tämän kun oivaltaa, oman pihan suunnittelu muuttuu heti helpommaksi. Siitä on enemmän pihasuunnittelukursseillani, koska suurin osa nykyään haluaa helppohoitoisen pihan😊
Kukkapenkissä, joka on monilajinen kasviryhmä, kasvaa verikurjenpolvea ja syreenileimua.


Katteet ja rikkaruohot - huomioi pihasuunnittelussa...

Erilaiset katteet mullanpinnalla, etenkin uusissa istutuksissa, vähentää heti rikkaruohoja ja kitkemistä. Siksi niitä kannattaakin käyttää. Pensaille olemme käyttäneet oksista haketettua katetta tai kompostin maatumatonta pintamultaa.

Alla hortensioille on laitettu kuorikatetta. Se estää uusien rikkaruohojen kasvun ja pitää maan kosteampana. Katteen alle ei tarvitse laittaa mitään kangasta tai paperia, koska kohdassa on uusi multa, jossa ei ole rikkojen juuria.
Pensaiden mullanpinta on peitetty kuorikatteella estämään rikkaruohoja.

Koska ilmassa on jatkuvasti erilaisten kasvien siemeniä, jotka putoavat maanpinnalle, katteen päällä saattaa alkaa kasvaa rikkaruohoja. Niitä ei siis mikään kangas estä ja ne tietysti kitketään pois.
Tämä on haasteena vain parina ensimmäisenä vuotena - jos istutetut kasvit on valittu niin, että niiden sekaan yleensä ei kasva rikkaruohoja.

Katteet ei aina vähennä kitkemistä...

Alla kuva alueesta, johon on istutettu koristeheiniä ja maanpinnalla on tummaa puutarhakatetta. Jatkossa tätä tulee kitkeä säännöllisesti ja lisätä 2-3 vuoden välein puutarhakatetta. Vaikka itse pidän kitkemisestä, niin tällaista en haluaisi omalle pihalle.

Mutta jos tähän kasviryhmään olisi suunniteltu kasvit, joiden sekaan ei kasva rikkaruohoja, kohtaa ei tarvitsisi kitkeä eikä lisätä katetta. Se olisi heti helppohoitoisempi.
Miksi rikat on hyvä poistaa, siitä näet tästä: Pitääkö rikkaruohot kitkeä vai ei?
Koristeheinien alla on kate, jossa kasvaa runsaasti rikkaruohoja.
Eli kasvivalinnalla on iso merkitys, kun haluaa vähentää kitkemispuuhaa pihalla!

Jos sinulla on nyt hyvin rikkaruohottunut alue tai haluat muuten minimoida kitkemisen, muuta kasviryhmät helppohoitoisemmiksi. Samat ohjeet pätee vanhan kasviryhmän uudistamiseen kuin ihan uuden ryhmän suunnitteluun.


Kivikatteet ja rikat...

Kasvialueille voi käyttää myös kivikatetta, kuten alla havukasveille on laitettu vaaleaa koristekiveä. Sen kanssa on hyvä muistaa, että jos kivikatteen pinnalle jää syksyisin puiden lehdet tai rikkaruhot, niin niistä muodostuu vähitellen multaa kivien väleihin. Silloin siinä alkaa kasvaa herkemmin rikkoja.
Eli kaikki maatuva aines kannattaa poistaa säännöllisesti kivi- ja murskepinnoilta. 
Hohtavan valkoisen kivikatteen päälle on lentänyt keltaisia koivunlehtiä.
Meillä on irtokiveä ainoastaan seinänvierustoilla, joista myös pitää syksyisin poistaa useamman kerran puiden lehtiä. Se kannattaa tehdä, niin kivien sekaan ei juurikaan lähde rikkaruohot kasvuun.

Lisää ohjeita Sarin pihasuunnittelun verkkokurssilla...

Aina pihasuunnittelussa mietitään omia toiveita, kuten esim. paljonko on valmis kitkemään ja onko siinä jotain rajoitteita. Se huomioidaan suunnittelussa.
Nimittäin osa suorastaan rakastaa kitkemistä, joten tiettymäärä rikkaruohoja on silloin ihan hyvä asia 😊 
Kun taas osa haluaa mahdollisimman vähän kitkettävää ja silloin pihaa suunnitellaan sen mukaan.


Näet lisää ohjeita helppohoitoisen pihan suunnitteluun täältä: Sarin pihasuunnittelun verkkokurssi.

Sarin pihasuunnittelukurssi on yritykseni Puutarha Studion ja sijaitsee www.sarinpuutarhakurssit.fi kurssialustalla.


Olisi kiva kuulla, mikä on kaikkein työläintä tai hankalinta rikkaruohojen kitkemisessä? Eli mitä haluaisit välttää omalla pihallasi?


Puutarhaterveisin Sari



Ei kommentteja:

Lähetä kommentti