sunnuntai 25. tammikuuta 2026

Ihanasti tuoksuvat orkideat

 
Tuoksuvat kukat ovat minusta aivan ihania, niin ulkona puutarhassa kuin sisälläkin. Ja nyt parhaillaan nämä tuoksuvat orkideat kukkivat, tuoden huoneeseen hurmaavan ihanaa tuoksua. Sehän tuo myös hyvää fengshuita kotiin. Nimittäin fengshuissa suositaan tuoksuvia kukkia, tietysti huomioiden tuoksun sopiva vahvuus. Kaikki kun eivät kestä vahvoja tuoksuja sisällä. 


Ensimmäiset tuoksuvat orkideat kukassa...

Minulla on siis neljä erilaista tuoksuvaa perhosorkideaa, joista kaksi ei vielä kuki. Viidennestä en ole enää varma, tuoksuiko se vai ei, sillä se ei ole kukkinut useampaan vuoteen. Nämä muut aloittavat kukkimisen yleensä joulukuun loppupuolella.
Perhosorkideat on siitä kivoja, että ne on helppohoitoisia ja kukkivat joka vuosi. Paitsi se viides orkidea, joka on erikoisen mätäsmäinen kasvutavaltaan.

Pilkkulehtinen tuoksuva perhosorkidea...

Ihastuin tämän orkidean pilkullisiin lehtiin, sillä se on hauskan näköinen vihreälehtisten seassa. Yleensähän perhosorkideoilla on täysin vihreät lehdet. 

Se on kasvanut hieman vinoon, joten tällä on painava suojaruukku, jotta se pysyy pystyssä. Se nimittäin kerran kellahti nurin ja putosi lattialle. Onneksi vain yhdestä lehdestä lähti pala pois. Sen jälkeen se on ollutkin suojaruukussa.


Tämän pilkkulehtisen orkidean pienehköt kukat tuoksuvat ihanan vahvasti. Se kukkii nyt kahdella uudella kukkavarrella, sillä sen vanhat kukkavarret kellastuivat jo syksyllä. Tietysti leikkasin ne silloin pois.

Vanha ja hieman kärsinyt orkidea...

Vanhin perhosorkideani on ollut minulla ainakin 9 vuotta. Silläkin on painava suojaruukku, jotta se pysyy pystyssä eikä kaadu. 
Pari vuotta sitten sekin putosi lattialle niin, että sen muoviruukku meni täysin halki. Onneksi kukkavarret ja lehdet säilyivät, pieniä kolhuja lukuun ottamatta. 

Tällä perhosorkidealla kukat tuoksuvat hyvin miedosti. Aina sitä tuoksua ei edes huomaa ja taas välillä tuoksun haistaa hyvin. Se kukkii parhaillaan vanhoista kukkavarsista ja aloittaa ensimmäisenä kukkimisen näistä tuoksuvista orkideoistani.

Vasemmalla on juuri auennut kukka, jonka väritys on vahvempi. Sillä kukan vanhetessa värit vaalenevat.

Tuoksuvan perhosorkidean hoito-ohje...

Perhosorkideat on helppoja huonekasveja, kun niillä on hyvä valoisa paikka.
  • Valoisa länsi- tai itäikkuna on loistava, sillä ne tarvitsevat paljon valoa. Ne eivät kuitenkaan kestä keskipäivän paahtavaa aurinkoa.
  • Orkideat eivät pidä vedosta, etenkään pakkasilla. Se on hyvä muistaa, jos sen sijoittaa ikkunalle.
  • Normaali asuinhuoneen lämpötila on niille sopiva.
  • Itse kastelen orkideat kuun mukaan Kastelupäivinä noin kerran viikossa. Vanhinta orkideaa välillä kastelen useamminkin, jos se näyttää kaipaavan kastelua eli juuret ovat silloin harmahtavat.
  • Kastelen siis kerran viikossa upotuskasteluna veteen, jossa on orkidealannoitetta. Linkistä näet, miten sen teen.
  • Perhosorkidean kasvualusta kannattaa vaihtaa vasta, kun se näyttää tiiviiltä tai liian hienojakoiselta. Paras kasvualusta sille on hyvin ilmana, jossa on paljon kaarnan paloja. 


Näistä tuoksuvista orkideoista tulee joka vuosi niin hyvä mieli, että ne kuuluvat lempikukkiini sisäkasveissa. Ja tuovathan ne hyvää fengshuitakin 😊



Puutarhaterveisin Sari


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti