lauantai 11. heinäkuuta 2026

Heinäkuun viimeiset Kitkemispäivät kuun mukaan

 
[Sarin puutarhakurssit - Puutarha Studio mainos] Nyt on käsillä heinäkuun viimeiset hyvät Kitkemispäivät kuun mukaan – nämä kannattaa ehdottomasti hyödyntää, ennen kuin seuraavat hyvät päivät koittavat vasta elokuussa. Tosin jos olet jo kitkenyt hyvinä Kitkemispäivinä keväästä asti, niin todennäköisesti nyt on vain vähän kitkettävää.

Jos nyt vasta innostuit kokeilemaan Kitkemispäiviä, niin kerrothan, miten onnistui ja lähtivätkö rikkaruohot helposti juurineen?


Mikä on rikkaruoho - poistaako vai ei?

Rikkaruohoja on kasvit, jotka kasvavat paikassa, jossa niiden ei haluta kasvaa. Ne halutaan siis poistaa. Alla olevassa kuvassa on harmahtavalehtisen perennan siementaimia alkanut kasvaa maanpeiteperennan seassa. Pitääkö ne poistaa vai jättäisikö ne kasvamaan?
Harmaakäenkukka on tehnyt siementaimia rönsyansikan sekaan ja ne pitää poistaa.
Kannattaa miettiä, miten tulee käymään, kun kasvit kasvavat isommiksi. Onko niillä riittävästi tilaa kasvaa ja miltä ne näyttäisivät yhdessä.
Koska harmaalehtiset ovat hyviä perennoja, niin en kitkenyt niitä vaan säästin ne. Aion myöhemmin siirtää ne tästä toiseen paikkaan. Näet kuvia harmaalehtisestä kasvista täältä: Harmaakäenkukka näyttävä perenna.

Kitkemispäivät hyödynnetty - nyt vähän kitkettävää...

Olen kitkenyt keväästä asti rikkaruohoja kuun mukaan hyvinä Kitkemispäivinä, joten näin heinäkuussa huomaa jo, miten vähän on enää kitkettäviä rikkaruohoja. Muutamia on aina, koska maassa on paljon itävää siementä, jota myös tuuli tuo jatkuvasti. Niiden taimet on pieniä ja helppo kitkeä.

Uuteen mehitähtialueeseen oli tullut tällaisia pienen pieniä siementaimia aiemmin. Ne oli niin pieniä, että niitä oli hankala kitkeä, joten jätin ne kasvamaan hieman isommiksi ja nyt vasta tänään kitkin ne pois. Ne oli nyt helppo kitkeä ja lähtivät kaikki hyvin juurineen. 
En huomannut ottaa kuvaan ennen kitkemistä, joten tässä kuva kitkemisen jälkeen,
Mehitähdet kasvavat mättäinä ja niiden välistä on rikkaruohot kitketty hyvinä Kitkemispäivinä.

Pujot, lupiinit ja muut helppo hävittää kuun mukaan...

Rikkaruohot, joita monet pitävät todella hankalina, kannattaa kitkeä ainoastaan Kitkemispäivinä kuun mukaan. Ne on silloin helppo hävittää, koska kasvit eivät lähde herkästi kasvamaan uudelleen ja ne usein lähtevät myös juurineen ihan käsin vetämällä.

Alla kuvassa kukkaniityllä kasvava pujon taimi on siis parasta nyhtää maasta näinä hyvinä Kitkemispäivinä, ei muuna aikana!
Pieni pujo kitketään niityltä kuun mukaan.

Kirjoitin jo aiemmin kitkemisestä, näet sen täältä: Miksi kitkeminen tuntuu raskaalta ja miten siitä tulee helpompaa?

Kannattaako kitkeä vai uusia koko ryhmä?

Jos on näin rikkaruohottunut kukkapenkki ja siellä on vielä hankalia rikkaruohoja, kannattaa suunnitella ensin, mitä sille olisi parasta tehdä.
Varsinkin jos on aikaa vähän kitkemiseen tai on fyysisiä rajoitteita kitkemisessä tai ahdistaa koko kitkeminen, Silloin on hyvä rauhassa suunnitella, miten kohdan saisi helpoiten rikkaruohottomaksi.
Vuohenputki ja vuohenkello ovat voimakkaasti lisääntyviä rikkaruohoja, joita on hankala kitkeä.
Kukkapenkissä kasvaa saksankurjenmiekkaa ja joitain muitakin perennoja. Tämä piha on ollut hoitamatta useamman vuoden ja sen takia kukkapenkin on vallannut vuohenputki sekä kukkiva vuohenkello. Nämä kummatkin lisääntyvät siemenistä ja juurista.

Itse uusisin tämän ryhmän niin, että kaivaisin kasvit maasta ja poistaisin samalla rikkaruohoja. Sen voi tehdä osissa, niin se ei ole niin rankka homma.

Jotta perennat lähtevät hyvään kasvuun ja rikkaruohot saa parhaiten pois, kaivamiset ja uudistamisen tekisin todella tarkkaan kuun mukaan. Silloin lopputulos on onnistunein. Tästä on tarkat ohjeet, miten se tehdään ja miten valitaan hyvä ajankohta, Tehokas kitkeminen kuun mukaan -verkkokurssilla.

Puutarhanhoitoon selkeä rytmi kuun mukaan ajoittamisella...

Eri puutarhatöiden ajoittaminen kuun mukaan on vanhaa perinnetietoa ympäri maailmaa. Kuun liikkeet onkin yksi luonnon rytmeistä, joten niiden mukana toiminen on hyvin luonnollinen asia. Siksi se kuuluu osana luonnonmukaiseen puutarhanhoitoon.

Olen itse testaillut näitä kuun mukaan ajoittamisia puutarhassa noin parikymmentä vuotta. Ja edelleen testailen, sillä puutarhanhoito helpottuu, kun löytää hyvät ajankohdat eri töille, kasvit huomioiden. Jaan tätä tietoa, jota minulle on karttunut vuosien varrella, erilaisilla puutarhakursseilla.

Tehokas kitkeminen kuun mukaan -verkkokurssi...

Jos haluat oppia lisää kuun mukaan kitkemisestä, niin tällä kurssilla on siihen ohjeet. Mikäli kitkeminen tuntuu hitaalta ja hankalalta tai rikkaruohot kasvavat heti takaisin, opit paremmat kitkemistekniikat kurssilla. Siten kitkeminen helpottuu ja nopeutuu - vähemmän kitkettävää!

Voit katsoa täältä lisää: Tehokas kitkeminen kuun mukaan

Kitkemiskurssilla on ohjeet kitkemistyökaluista sekä kaikki parhaat hyvät kitkemispäivät 2026 kuun mukaan.

Kuun vaiheet ja puutarhanhoito -verkkokurssi...

Jos taas haluat oppia yleensäkin puutarhatöiden ajoittamisesta kuun mukaan hyville päiville, niin tältä kurssilta löydät ohjeet siihen kattavasti. Opit myös ne erikoistapaukset, jotka eivät mene tavallisen rytmin mukaan sekä vältettävät huonot päivät.

Kuun mukaan ajoittaminen antaa kivan rytmin puutarhatöille, jolloin puuhaa tehdään aina tiettyyn aikaan vähän kerrallaan. Silloin ei tule niitä työntäyteisiä viikonloppuja, kun kaikki pihahommat pitää ehtiä tekemään parin päivän aikana😊

Puutarhatöiden ajoittamiseen kuun mukaan on oma kurssinsa, ikään kuin peruskurssi, jonka jälkeen osaa itse valita hyvät päivät eri töille.

Verkkokurssit on yritykseni Puutarha Studion ja sijaitsevat www.sarinpuutarhakurssit.fi -alustalla.

 

Mitkä ovat heinäkuun 2026 hyvät Kitkemispäivät kuun mukaan?

Nämä ovat siis heinäkuun viimeiset Kitkemispäivät kuun mukaan, joten ne kannattaa hyödyntää. Ja ne ovat iltapäivän puolella, ei aamupäivällä.

Hyvät Kitkemispäivät 11.-13.7.2026


Tsemppiä kitkemiseen! Olisi kiva kuulla, miltä kitkeminen tuntui nyt ja lähtivätkö rikat hyvin juurineen?


Puutarhaterveisin Sari



Ei kommentteja:

Lähetä kommentti