Katariinan Meripuisto...
Ensimmäinen kuva on Katariinan Meripuiston alueesta, johon ihastuin. Sen kasvillisuus, kivet ja vesialueet oli todella kauniisti sommiteltu. Voin hyvin kuvitella, miten se muuttuu vähitellen kesän edetessä, kun eri kasvit aloittavat kukkimisen.
Tässäkin kuvan kohdassa erilaiset heinät oli sommiteltu tosi kauniisti. Toki myös kivialueet oli hieman erikoisempia ja erittäin onnistuneita. Sieltä saa siis hyviä ideoita omallekin pihalle.
Katariinan Meripuisto on 20 ha kokoinen puisto- ja virkistysalue, josta on parin kilometrin kävelymatka Sapokan Vesipuistoon.
Kotkan kaupungin verkkosivuilla on lisää: Katariinan Meripuisto
Pionipuisto...
Pionipuistossa oli kukassa ensimmäiset pionit, kun kävin siellä. Se on rakennettu vasta 2020 ja silti pionit olivat jo muhkeita ja täynnä nuppuja. Pionipuiston on tehneet yhteistyössä Kotkan kaupunki ja Suomen Pioniseura ry. Siellä kannattaa käydä kesäkuussa ja ehkä näin viileänä kesänä myös heinäkuun alussa voi vielä kukkia tavalliset kiinanpionit.
Siellä on monta pitkää pionipenkkiä, joihin on istutettu useampaan riviin pioneja. Kuvassa on vain osa pionipenkeistä ja nupulliset ovat niitä tavallisia kiinanpionin eri lajikkeita. On varmasti upea näky, kun ne ovat täydessä kukassa.
Sapokan Vesipuisto...
Kaikki on varmaan kuulleet Sapokan Vesipuistosta, sillä se on Suomen palkituin puisto. Ja onhan se tosi näyttävä kokonaisuus. Siellä on hienosti hyödynnetty alueen luontoa, tehty hienoja rakennelmia ja käytetty monipuolisesti erikoisiakin kasveja. Kotkalaiseen tapaan puistossa on myös taidetta.
Sapokan Vesipuisto on jo sen verran vanha puisto, että sen puut ja pensaat ovat kookkaita. Se tekee tästä puistosta erityisen hienon, myös eri vuodenaikoina.
Lisää tietoa näet Kotkan kaupungin verkkosivuilta: Sapokan Vesipuisto.
Kotkan puistot on hyvin hoidettuja, mikä myös tekee niistä erityisiä. Siellä on rohkeasti käytetty perennoja, vaikka ne usein koetaan hoidoltaan työläiksi. Kuten tästäkin kuvasta näkyy, niissä on käytetty helppohoitoisia perennoja.
Kotkan puistot ja meri...
Vaikuttaa ihan siltä, että Kotkan puistot on luonteeltaan hyvin kotkalaista luontoa arvostaen suunniteltu ja tehty. Tämän ymmärtää parhaiten, kun katselee Kotkaa mereltä käsin.
Kotkassa näyttää nimittäin olevan paljon vettä, kalliota ja kiviä. Niitä oli käytetty myös Kotkan puistoissa upeasti. Tämän kotkalaisen maiseman näki hyvin pienellä meriristeilyllä.
Kesällä Kotkassa on siis erilaisia meriristeilyjä, joissa pääsee näkemään Kotkaa mereltä päin, kuten me teimme. Siellä on myös reittiliikennettä, esimerkiksi Katariinan Meripuiston ja Langinkosken välillä.
Lisää näet aikatauluista yms. Keisarin vanavedessä -sivustolta.
Mielenkiintoinen kesäreissu on tulla Langinkoskelta reittialuksella Katariinan Meripuistoon. Sieltä voi sitten kävellä Sapokan Vesipuistoon. Sen jälkeen onkin hyvä hetki käydä Sapokan vieressä olevassa Wanhassa Fiskarissa nauttimassa Kalastajan buffet lounas.
Eli näin kun ollaan meren äärellä, niin tietysti syödään kalaa, kuinkas muuten😊
Oli niin kauniisti laitettu monivuotisia kasveja Wanhan Fiskarin edustalle, että paikka sopi loistavasti puutarhareissun lounaspaikaksi.
Lounaan jälkeen voi sitten jatkaa Kotkan muihin puistoihin. Kotkan puistot -sivustolla on vielä lisää puistoista, sillä Kotkassa on monia muitakin näyttäviä ja palkittuja puistoja, mitä tässä postauksessa nyt oli mainittu.
Puutarhaterveisin Sari
Kotkan puistot ovat kyllä ihania ja kauniita! Kiitos edellisen kaupungin puutarhurin ja puutarhaneuvoksen Heikki Laaksosen jolla oli visio.🌹
VastaaPoista